Postanite član postojećeg čitateljskog kluba ili osnujte vlastiti!
Želim osnovati novi čitateljski klub →
Želim postati članom čitateljskog kluba →
Upute za početnike
Čitateljski klubovi temelje se na grupi čitatelja (6-12 sudionika) koji čitaju istu knjigu nakon čega slijedi zajednički susret i grupna rasprava.
Rasprave se održavaju jednom mjesečno u trajanju od sat i pola do dva sata, a vodi je voditelj čitateljskog kluba/moderator (knjižničar, profesor, student).
Knjige se biraju prema dogovoru. Dobro je da u početku postojanja kluba knjige predlaže voditelj, a s vremenom i članovi kluba. Moderator rasprave ne mora biti zadužen za sve zadatke. Bolje je članove kluba uključiti u pripremu manjih zadataka svake sljedeće rasprave: pisanje osvrta, prikaza i odabir knjiga.
Kada kreirate čitateljski klub, automatski postajete koordinator tj. voditelj kluba koji će biti zadužen za organiziranje sastanaka i kontaktiranje ostalih članova o mjestu i vremenu održavanja.
Klubovi se mogu osnivati prema dobnoj pripadnosti (dječji, tinejdžerski, studentski, 50+), prema posebnom interesu, omiljenom žanru (fantastičari, ljubitelji mangi, horora, klasike), ponegdje i prema spolu.
Ako ne možete pronaći klub koji vam odgovara, možete ga i sami osnovati tako da ostavite potrebne podatke o tome gdje bi se klub trebao sastajati i što bi trebao čitati. Stoga ćete u osnovi Vi odlučiti o imenu kluba, vremenu i mjestu sastanka, kao i o tome što ćete čitati i o čemu raspravljati u klubu. Međutim, preporučamo da i ostali članovi imaju utjecaja nakon osnivanja kluba.
Ne postoje pravila o tome gdje se čitateljski klub mora sastati. Sve ovisi o tome kakvo okruženje želite. To može biti knjižnica, ali i ne mora. Razmislite o susretu u jednom od svojih domova – možda biste mogli naizmjenično biti domaćini, ali možete se sresti i u kafićima, u parku ili u šumi.
Većina čitateljskih klubova sastaje se jednom mjesečno, ali svaki pojedini klub može samostalno odrediti učestalost susreta prema svojim željama i potrebama.
Autori vole susrete s čitateljskim klubovima jer su svi članovi kluba pročitali barem jedno autorovo djelo prije dolaska pa imaju o čemu razgovarati.
Način razgovora o knjizi u čitateljskoj grupi nije formalan kao u nastavi književnosti, to jest nije riječ o formalnoj interpretaciji. Članovi u grupi imaju priliku iznijeti svoje vlastite doživljaje, mišljenja o pročitanom, mijenjati perspektive. Razgovor je usmjeren na tekst i na ono što taj tekst izaziva u čitatelju.
Veličina grupe i pravilo o međusobnom uvažavanju omogućuju da svi jednako sudjeluju i da se sva mišljenja poštuju, što pozitivno utječe na razvijanje sposobnosti izražavanja, samopouzdanja u iznošenju mišljenja pred drugima i argumentiranja. Razgovor je spontan, često skače s teme na temu, po nekoj neuhvatljivoj logici asocijacija. Moderator brine da se rasprava s digresija pravovremeno vraća na pravi put.
Cilj rasprave je raspraviti o pročitanoj knjizi na neobavezan, ali konstruktivan način i uz to se dobro zabaviti. Različitost mišljenja članova nerijetko dovodi do žustre i zanimljive rasprave, a komentira se sve što se članovima učini zanimljivim tijekom čitanja: stil pisanja, karakterizacija likova, odnosi među likovima, osjećaj koji se javi tijekom čitanja knjige, lijepe misli koje potiču buru naših misli.
Članstvom u čitateljskom klubu dobiva se:
- korisno i kvalitetno provedeno slobodno vrijeme,
- pravo na kritičko mišljenje,
- argumentirano raspravljanje,
- bogaćenje rječnika,
- prilika za pokazivanje vlastite kreativnosti,
- jačanje samopouzdanja,
- upoznavanje novih ljudi sličnih interesa,
- stjecanje novih prijatelja,
- zabavljanje čitanjem,
- jedva čekate svaki novi susret.
Na Vama je da odlučite želite li osnovati vlastiti čitateljski klub ili se pridružiti postojećem. Za sva pitanja stojimo na raspolaganju na kontakte: 047/522170, 047/522396, 047/522392 te e-mail adresu: citateljskikluboviogulin@gmail.com .