Gostovanje Jurice Pavičića

Kategorija: ,
U petak je u prostoru Gradske knjižnice i čitaonice Ogulin nastavljen ciklus Poniranja, i to gostovanjem istaknutoga pisca i novinara Jurice Pavičića. Ovaj Splićanin od 1989. radi kao filmski kritičar i kolumnist različitih novina (Slobodna Dalmacija, Vijenac, Zarez, Nedjeljna Dalmacija, Jutarnji list…). Za svoj rad dobio je najznačajnija hrvatska priznanja za novinarstvo i filmsku kritiku.
 
Novinarski rad Jurice Pavičića neodvojiv je od književnoga jer i u potonjem Pavičić istražuje stalne motive svojih novinarskih tekstova: sudbinu pojedinca i društva u tranziciji te funkcioniranje obitelji u mediteranskom društvu.
 
Kao književnik debitirao je 1997. socijalnim trilerom Ovce od gipsa, po kojem je snimljen nagrađivani film Svjedoci u režiji Vinka Brešana. Uslijedili su romani: Nedjeljni prijatelj, Minuta 88, Kuća njene majke, Crvenkapica, Crvena voda, Prometejev sin, Mater Dolorosa, Žena s drugog kata, Žigice te zbirke priča Patrola na cesti i Brod u dvorištu. Po naslovnoj priči zbirke Patrola na cesti snimljena je i kriminalistička miniserija u režiji Zvonimira Jurića.
 
U razgovoru s moderatoricom Mihaelom Milanović Poljak, autor nam je otkrio kako uspijeva uskladiti svoje dvije djelatnosti, novinarstvo i pisanje, te je progovorio o izazovima s kojima se susreće suvremeno novinarstvo, s posebnim naglaskom na digitalizaciju, ali i o razvoju navike čitanja kod mlađe publike. Bilo je riječi i o položaju hrvatske žanrovske književnosti, prije svega krimića i trilera, u odnosu na ostale europske književne scene toga žanra. Prisutnima je također otkrio kako je bilo surađivati s Vinkom Brešanom, a na primjeru romana Crvena voda opisao je svoj put do francuske čitateljske publike te dočarao koliko je piscu, uz predan trud i rad, ponekad potrebno i malo sreće i nekoliko sretnih stjecaja okolnosti da bi došao do uspjeha. Naime, nakon prijevoda romana Crvena voda na francuski jezik, Pavičić je dobio nagradu Grand Prix de la litterature policiere za najbolji svjetski krimić objavljen u Francuskoj, a nakon toga njegovi se romani sve više prevode i na druge jezike.
 
Pavičić je okupljenima predstavio i svoj najnoviji roman Žigice, krimić koji tematizira jedan od najvećih požara koji se dogodio u zaleđu Splita, a zatim je otkrio naslov i zaplet svoga najnovijeg romana koji izlazi ove godine.
 
Izvor: Ogranak Matice hrvatske u Ogulinu