Novosti

Putopisno predavanje Marka Grbe; Amerikom od istočne do zapadne obale

U Gradskoj knjižnici i čitaonici Ogulin 25. srpnja 2024. u 19:00 sati održat će se putopisno predavanje Marka Grbe pod nazivom “Amerikom od istočne do zapadne obale: prošlost, sadašnjost i budućnost”. 

Marko Grba rođen je 1982. u Ogulinu gdje završava osnovnu školu i gimnaziju. Studirao je kemiju i fiziku na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Dobitnik je Rektorove nagrade. Još kao srednjoškolac počinje se baviti popularizacijom znanosti te je dosad objavio jednu knjigu o modernoj fizici (Fizika nakon čuda 1905.) i oko 50 članaka iz matematike, fizike, kemije, povijesti i filozofije znanosti u stručnim i znanstvenopopularnim časopisima Priroda, Matematičko-fizički list i Kemija u industriji, kao i u sklopu projekta Hrvatskog prirodoslovnog društva, E-škola mladih znanstvenika. Godine 2010./’11. upisuje poslijediplomski studij iz filozofije fizike na University of London gdje i magistrira na bivšem Popperovom zavodu ugledne London School of Economics. Trenutno dovršava doktorski studij iz filozofije znanosti na Sveučilištu u Rijeci. Piše i pjesme na hrvatskom i engleskom jeziku od 21. godine te je objavljivao na hrvatskom (u časopisima Europski glasnik, Kolo, Nova prisutnost, Poezija, Republika, Revija Marulić i sarajevskom Životu) kao i na engleskom jeziku u časopisima Clare Market Review i PoetryMagazine.com, a poezija mu je predstavljena u zajedničkim zbirkama Gradovi od stihova i Dijalozi jeseni kao i na blogu British Library.

Kratki sažetak:
 
“Putovanje Sjedinjenim američkim državama, koje sam zamišljao od djetinje dobi, a za koje sam se pripremao godinama, od istočne obale onoga što se naziva Novom Engleskom pa do Kalifornije, bilo je u isti mah putovanje u prošlost, sadašnjost i budućnost. Putovanje najraznolikijim geografijama, od atlantskih obala Cape Coda (gdje je svjetski poznato sjedište obitelji Kennedy) i otokâ Nantucket (nekoć svjetskog središta kitolova spomen na koju tradiciju je zauvijek sačuvao Melville u najvećem američkom romanu) i Martha’s Vinyard (odredištu i obitavalištu slavnih i poznatih), preko Bostona, New Yorka, i Princetona pa do Arizone i njenog najznačajnijeg odredišta, Velikog kanjona rijeke Kolorado, Rutom 66 do Kalifornije, Los Angelesa, Hollywoodskih brežuljaka i pacifičkih obala Malibua. I cijelo vrijeme u razgovorima s ljudima, malima i velikima, raznih dobi, podrijetla i vjeroispovijesti, običnim i neobičnijima, suvremenicima kao i ljudima iz prošlosti, od otaca osnivača SADa, autora poput Melvillea, Thoreaua i Emersona pa do članova obitelji Kennedy i njihovih sugrađana” (Marko Grba). 
Skip to content