Novosti

Prvi mješoviti pjevački zbor Župe Svetoga Križa Ogulin

U hodniku Gradske knjižnice i čitaonice Ogulin izložen je plakat o mješovitom pjevačkom zboru Župe Svetoga Križa koji je 1956. godine osnovala časna sestra Celina Mušak. Nažalost, o ovom zboru nije bilo pisanih dokumenata i zapisa. Stoga su se naše vrijedne sugrađanke i župljanke Verica Matić, Ankica Salopek i Mira Lovrić dale na istraživanje o toj tematici. Kao plod njihova rada, nedavno su u župnom listu „ZOV“ (58. broj) objavljeni prikupljeni podaci o pjevačkom zboru sestre Celine.

Časna sestra Celina, krsnim imenom Danica, rođena je u župi Preseka u Zagrebačkoj nadbiskupiji 19. svibnja 1920. godine od oca Mirka i majke Kristine. U Družbu sestara Presvetog Srca Isusova u Crikvenici stupila je 21. lipnja 1939. godine. Nakon orguljaške službe u Crikvenici i riječkoj katedrali, dolazi u Ogulin. Imala je tada 36 godina. U Ogulinu ostaje šesnaest godina, do 1972. godine.

Orguljašku službu u Ogulinu, časna Celina preuzela je od umirovljenog učitelja Franje Plivelića. Ubrzo je osnovala dva pjevačka zbora: dječji zbor i zbor odraslih. Tijekom šesnaest godina pod njezinim vodstvom smjenile su se dvije generacije pjevača. Prvi zbor odraslih imao je više od trideset članova. Osim nekolicine starijih pjevača, svi ostali bili su rođeni između 1940. i 1946. godine što znači da su tada imali manje od dvadeset godina, računajući po fotografiji koja je nastala na mladoj misi u Lukovdolu 1960. godine i koja danas, nakon 64 godine, već ima povijesnu vrijednost.

U ovom istraživačkom radu velik značaj imaju dvije fotografije ovog zbora iz 1960. godine. Nakon dužeg vremena, identificirane su sve pjevačice i pjevači koji su na tim fotografijama, njih trideset troje, a za one koji nisu na fotografijama, njih šest, saznajemo usmenom predajom. Veliko veselje izazvao je pronalazak već požutjelih i dotrajalih papira s pjesmama i potpisima nekih pjevača. Također veliko otkriće je bio i „Hrvatski crkveni kantual“ iz 1934. godine s potpisom biskupa Josipa Pavlišića. Ugodni i poticajni brojni razgovori s djecom, unucima i rođacima ovih pjevača kao i posjeti nekima od njih, bili su jako korisni zbog zapisivanja potrebnih podataka. Sakupljeni podaci (ime, prezime, datum rođenja, smrti, mjesto ukopa) složeni su u četiri tablice i stavljeni na pano. Tako je stvoren „dokument“ o mješovitom pjevačkom zboru Župe Svetoga Križa koji je osnovala časna sestra Celina Mušak.

Solistice u zboru bile su Mira (Brajdić) Lovrić i Marija-Maja (Porubić) Polić. Maja Polić bila je osobito nadarena za glazbu, imala je izrazito velik raspon glasa pa ju je biskup Pavlišić želio poslati u Švicarsku na studij glazbe.

Solisti su bili Ivica Salopek i Aleksander Belina (Braco).

Gđa Jasna Vukušić: Pravo i organizirano pjevanje u našoj Župi Svetoga Križa započelo je dolaskom časne Celine. Ona je zbor osnovala i održala ga. Časna je bila glazbeno obrazovana. Bila je aktivna, savjesna i ustrajna u radu. Pjevali smo pjesme iz „Hrvatskog crkvenog kantuala“ jer je to tražio naš župnik, biskup Pavlišić. U mjesecu svibnju, posvećenom Majci Božjoj, osobito smo rado pjevali pjesmu „Dajte mi sladak pjev zeleni gaji, da ga poklonim njoj Kraljici Nebeskoj“.

Gđa Mira (Brajdić) Lovrić: Časna Celina bila je uglađena osoba. Lijepo se ponašala u crkvi i izvan nje. Bila je naša odgojiteljica, majka uz naše majke. Od nje smo učili kako se ponašati i pristojno odijevati za crkvu, učili smo vjeronauk i nadasve ljubav jedan za drugoga. Naš pjevački zbor bio je skup pobožnih i složnih ljudi. Bilo nas je više od trideset, ali časnoj Celini smo svi mi bili na prvom mjestu, jer kod nje nije postojalo drugo, treće… mjesto.

Gđa Marija – Maja (Porubić) Polić: Časna Celina imala je prijateljski i majčinski odnos prema nama. Sve nas je voljela. Pripremala je s nama priredbe i šaljive igrokaze za različite prigode. Učila nas je glumiti. Probe pjevanja imali smo dvaput tjedno. Kao voditeljica zbora tražila je od nas pjevača meloritmičku preciznost, pa smo puno vježbali na probama. Bila je temeljita. Časna je od nas stvorila dobar zbor osvješćujući u nama važnost uzvišene uloge crkvenog pjevača.

Gđa Blaženka (Košenski) Jelinčić: Časna Celina poučavala nas je o prikazivanju žrtvica. Navodila nam je različite primjere što bismo sve mogli prikazati Bogu kao žrtvicu. To je na mene kao srednjoškolku djelovalo vrlo poticajno i poslije mi je u životu puno pomoglo.

U zboru je pjevala i Dragica Bendeković rodom iz Krašića (Medven Draga) koja je u Ogulinu pohađala gimnaziju, a bila je kandidatica Družbe sestara Presvetog Srca Isusova. Poslije gimnazije studirala je teologiju u Rijeci. Kao redovnica dobila je ime Valerija. Pjevačica Mira Salamon osjetila je duhovni poziv nakon završene gimnazije u Ogulinu. Diplomirala je na Katehetskom institutu u Zagrebu. Stupila je u zajednicu Župskih sestara za Istru kojoj je poglavarica. Kao redovnica dobila je ime Branimira. Danas živi u Pazinskim Novakima.

Izvor: “ZOV” br. 58 (2024)

Skip to content